Siciny

 • KIERMASZ WIELKANOCNY DLA HANI

  KIERMASZ WIELKANOCNY DLA HANI

 • SZKOLNY TURNIEJ WARCABOWY

  SZKOLNY TURNIEJ WARCABOWY

 • Ogłoszenia duszpasterskie

  Ogłoszenia duszpasterskie

 • ZABAWA KARNAWAŁOWA 2019 - zaproszenie do zabawy

  ZABAWA KARNAWAŁOWA 2019 - zaproszenie do zabawy

 • Koncert Papieski

  Koncert Papieski

 • Pasowanie na czytelnika 2019

  Pasowanie na czytelnika 2019

 • SZKOLNY TURNIEJ WARCABOWY

  SZKOLNY TURNIEJ WARCABOWY

 • Siłownia zewnętrzna w Sicinach

  Siłownia zewnętrzna w Sicinach

 • Ogłoszenia duszpasterskie

  Ogłoszenia duszpasterskie

 • Koncert Papieski

  Koncert Papieski

 • Ogłoszenia duszpasterskie

  Ogłoszenia duszpasterskie

 • Zaśpiewajmy Jezuskowi…

  Zaśpiewajmy Jezuskowi…

 • Siłownia zewnętrzna w Sicinach

  Siłownia zewnętrzna w Sicinach

 • Mecz na 100-lecie Niepodległości

  Mecz na 100-lecie Niepodległości

 • Mecz na 100-lecie Niepodległości

  Mecz na 100-lecie Niepodległości

 • II miejsce uczniów Gimnazjum w Naratowie w XVI Powiatowym Turnieju

  II miejsce uczniów Gimnazjum w Naratowie w XVI Powiatowym Turnieju

 • Zaśpiewajmy Jezuskowi…

  Zaśpiewajmy Jezuskowi…

 • Święto Patrona Szkoły – Henrykalia 2018

  Święto Patrona Szkoły – Henrykalia 2018

 • Siłownia zewnętrzna w Sicinach

  Siłownia zewnętrzna w Sicinach
2018-07-12 17:50:48
MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

Zdjęcie: MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA Zdjęcie: MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA Zdjęcie: MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA Zdjęcie: MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA Zdjęcie: MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA Zdjęcie: MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA Zdjęcie: MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

Uczniowie klas gimnazjalnych oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Sicinach po raz pierwszy wzięli udział w akcji ratowania polskich cmentarzy, niszczejących za wschodnią granicą w ramach akcji „ MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA”.
W dniach od 3 do 8 lipca młodzież w składzie: Amelia Płóciniak, Antonina Skawska, Jakub Merta oraz Szymon Szachniewicz pod opieką pani Joanny Skrabalak, pani Doroty Szostek i pana Piotra Mendyki przebywali na Ukrainie realizując zadania akcji. Towarzyszył nam zaprzyjaźniony ze szkołą pan Emilian Niedźwiecki, którego korzenie sięgają kresów wschodnich.
Gimnazjaliści wraz z opiekunami przebywali we wsi Żuków na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankowskim, w rejonie tłumackim, ponieważ właśnie tam znajdował się cmentarz, na którym pracowaliśmy. W trakcie prac udało nam się odkryć 10 polskich grobów, a także odświeżyć przepiękne pomniki, które pokryły się mchem i szarością.
Ponadto przy okazji pobytu udało nam się nawiązać przyjaźnie z ukraińską młodzieżą, która zdecydowała się pomóc przy pracach porządkowych, użyczając swoich sprzętów tj. grabie, motyki, a także furmanki z zaprzęgiem, którą wywieźliśmy wycięte gałęzie i krzewy.
Po pracy młodzież poznawała kulturę regionu, a także uczyła młodzież ukraińską polskiego języka.
Podczas pobytu na Ukrainie uczestnicy akcji mieli możliwość zwiedzania tamtejszych miast oraz poznania ukraińskiej historii i tradycji. Gimnazjaliści wraz z opiekunami zobaczyli miasto Nadwórna oraz zwiedzili muzeum ropy naftowej i gazu znajdujące się w pobliżu. Ponadto obejrzeliśmy Kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz ruiny zamku w Pniowie, gdzie zachowały się ruiny murów, baszty oraz brama wjazdowa.
Jednym z punktów naszego programu była miejscowość Kołomyja. Tam odwiedziliśmy cmentarz, na którym znajduje się bardzo dużo polskich mogił, zwiedziliśmy cerkiew, Muzeum Huculszczyzny i Pokucia, które gromadzi zbiory artystycznej obróbki drewna, obróbki metalu i skóry, garncarstwa, tkaniny dekoracyjnej. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy Muzeum Pisanek.
W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Lwów, a w nim szczególne miejsce, jakim jest Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich. Spacerując alejami najstarszej lwowskiej nekropolii obejrzeliśmy groby wielkich Polaków i oddaliśmy się zadumie, i refleksji.
Udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” oraz wyprawa na Ukrainę był dla nas wszystkich niesamowitą przygodą, wielką lekcja patriotyzmu, a także okazją do poznania historii naszego narodu oraz naszych korzeni.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za pomoc w realizację powyższego zadania, w tym firmie transportowej Lew-Trans z Prudnika, dzięki której udało nam się dotrzeć do wyznaczonego celu i bezpiecznie wrócić do domu.
Szczególne podziękowania kierujemy także w stronę rodziców, którzy mimo obaw zaufali nam-nauczycielom i umożliwili gimnazjalistom udział w akcji. Gratulujemy także Państwu wspaniałych dzieci, które z uśmiechem na ustach, mimo różnych przeciwności losu realizowały powierzone działania.
Wierzymy, że tegoroczna akcja zaowocuje i w przyszłości uda nam się nawiązać współpracę ze szkołą w Żukowie oraz nadal będziemy pielęgnować pamięć o naszych przodkach, których szczątki spoczęły na kresach.
DS i JS

Stowarzyszenie Siedmiu